V utáranom, hlučnom svete je výstava, ktorú inštalovali v INFOCEN SEK EU v Bratislave na Konventnej 1, azylom pokoja, ticha, pokory a útočišťom unavených.

Vystavuje na nej člen Kovačickej galérie insitného umenia maliar Ján Glózik a rovnocenných hostí mu tvorí dvojica - insitná kovačická maliarka Eva Husáriková a brilantný rezbár Juraj Mertuš. Ich práce zjednocuje silná emotívnosť a duchovnosť bez ohľadu na štýl a výslednú podobu tvorby. Legenda kovačickej insity Zuzana Chalupová, mama Jána Glózika, vstrekla spolu s materinským mliekom do úst svojho hladného syna aj lásku k umeniu.

Ján Glózik bol hladný nielen po potrave, ktorá ho udržiavala nažive, bažil aj po duchovnom bohatstve, potrave duše, ktorá mu umožnila v roku 1975 vytvoriť prvý obraz. Nízke nebo, také typické pre Glózikovu tvorbu, sa na jeho obrazoch skláňa nad ľudskými starosťami aj radosťami, ochraňuje pijanov, zmožených túžbou po moku, posiela úrodný dážď vyprahnutým poliam, prežíva s robotnými ľuďmi všetky ročné obdobia, aby ukončilo putovanie jesene v chladnom náručí zimy. Jasné kontúry, typické pre umenie insity, ohraničujú nielen ľudské postavy, ich príbytky a miesta práce, ale aj autorovu tvorbu. Témami bez obmedzenia vtláčajú pečať Glózikovým obrazom, jeho zmyslu pre ľudský údel, putovanie človeka po zemi a túžbu po šťastí.

Eva Husáriková sa ako väčšina kovačickej školy prikláňa k ľudovým témam, nevyhýba sa ani sakrálnym motívom a zvykom z oblasti, kde žije - svadby krstiny, Vianoce či oslavy Veľkej noci. Farebnosť jej obrazov je sama o sebe jedna veľká oslava krásy, umenia a ženskej  poddajnosti v záujme vzniku veľkých diel, i keď malých rozsahom.

Juraj Mertuš odkazuje vo svojej tvorbe na bohaté dedičstvo kresťanského umenia. Fantázia rezbárskeho majstra je, ako sa na poriadneho umelca patrí, neohraničená, z jeho majstrovstva vznikol útly Janko Hraško, ale i diela zobrazujúce Svätú rodinu. Obrazy aj rezbárske práce môžete na Konventnej 1 (roh Kozej a Konventnej) obdivovať do 8. októbra 2010.

Dáša Šebanová

Zdroj: www.bratislavskenoviny.sk

 

 

Hľadať

Keď zaznie duša dreva